نقد و بررسی سریال قورباغه

نقد قسمت دوم نیز قرار گرفت

https://vrgl.ir/BVAaR

نقد قسمت سوم و چهارم

https://vrgl.ir/EqHDQ

شاید برای کسانی که عاشقانه Breaking Bad ، Game of Thrones و دیگر سریال های آمریکایی هستند تماشای سریال های ایرانی مخصوصا نمایش خانگی خیلی سخت باشد اما هومن سیدی با قورباغه آماده این است که این طرز فکر را تغییر دهد

تیتراژ آغازین سریال به شدت یادآور سریال‌هایی چون True Detective است. نمایش چهره‌ها موسیقی آرام و جذابی که در پس زمینه این تیتراژ وجود دارد، هر تماشاگری را یاد تیتراژ این سریال تاریک و کارآگاهی جذاب می‌اندازد.

نام اثر کمی عجیب است. اما مونولوگ پایانی کمی من را به فکر فرو برد به هر حال هنوز مفهوم نام اثر برای من مشخص نیست.

شاید افراد زیادی هنوز قورباغه را تماشا نکردند و گمان می‌کنند قورباغه نیز مانند دیگر سریال های نمایش خانگی زباله ای بیش نیست سخت در اشتباه اید. شاید قضاوت یک سریال از قسمت اول خیلی احساسی و بدون فکر باشد اما در قورباغه انقدر همه چیز حساب شده دنبال می‌شود که هیچ خرده ای نمی‌شود به سریال گرفت.قورباغه بدون اندکی اضافه گویی داستان اصلی را پیش می برد. با تمام سانسور هایش شخصیت ها را وارد داستان می‌کند . موضوعاتی کمتر پرداخته شده را آشکار می‌کند.

البته شاید پخش موزیک غیرمجاز رپ اما کمی دیده شده از یاسر بختیاری(یاس) برای جذب مخاطب باشد ، اما سکانس پایانی سریال در هیچ سریال و حتی فیلم های ایرانی دیده نشده است شاید تکه کلام های شخصیت ها کمی کلیشه ای باشد اما اتفاقات داستان هیچ آشنایی با کلیشه ندارد.

موضوع جذاب تر برداشت آزاد هومن سیدی از فیلم نفرت (La Haine) که یکی از بهترین فیلم های سینما فرانسه است. سریال را دیدنی تر کرده.دوستانی که عاشق سریال های هالیوودی هستند حتما سریال Fargo را تماشا کرده اند بی شک این قسمت از سریال شباهت زیادی به فارگو نیز دارد.می‌توان گفت هومن سیدی میتواند باعث اشتی مردم با نمایش خانگی شود.البته اگر بگذارند کارش را آن طور که می‌خواهد ادامه دهد.

https://vrgl.ir/bGZuY

نقد فیلم نفرت که دیدن فیلم و خواندن نقد خالی از لطف نیست

فیلمبرداری روی دست و بدون کات فیلم در ابتدا کمی ضعیف دنبال می‌شد اما رفته رفته این فیلمبرداری بهتر می‌شود و بیننده را به اوج هیجان می رساند

در آخر شاید کمی بازی بازیگران تو ذوق ببینده بزند اما با بازیگرانی همچون نوید محمد زاده ،صابر ابر،سحر دولتشاهی در این سریال حضور دارند پس در انتظار بمانید تا با بازی های خوبی رو به رو شوید

اسپویل سکانس آخر(اگر تماشا نکردید نخوانید)

سکانس عجیب پایانی که حداقل در سینمای ایران نظیرش را کمتر دیده بودیم دو تفسیر کاملا متفاوت دارد

اول آن که این یک تصور بوده که به دلیل مصرف مواد مخدر شکل گرفته

یا اینکه سم قورباغه در کارتی که در دست فرید بوده وجود داشته تنها یک چیز می‌تواند یک فرضیه را رد و دیگری را به اثبات برساند ادامه سریال به ما خواهد گفت که ایا تصوری باطل را تماشا کردیم یا حذف سه شخصیت مهم.

سکانس آخر چه تصوری باطل باشد چه حقیقتی محض به نظرم فقط می‌تواند شجاع بودن فیلمساز را نشان دهد که چقد راحت با یک شوک و مونولوگ زیبا تر سریال را به پایان می رساند منتظر می مانیم تا متوجه شویم باید در انتظار فلش بک باشیم یا داستان جور دیگری رقم خواهد خورد.باید دید سیدی می‌تواند موفقیت خود را در سینما این بار در نمایش خانگی تکرار کند یا خیر.هنوز برای قضاوت زود است اما قسمت اول سریال بشدت دیدنی بود.

خوشحال میشم نظراتون را راجب سریال بشنوم

دیگر نقد های بنده

https://vrgl.ir/RdQl8

https://vrgl.ir/lYO4v

https://vrgl.ir/Q4iz4

https://vrgl.ir/hUrXr

نویسنده مطلب: امیر مهدی

منبع مطلب

محبوب ترین کتاب های چاپی

مجموعه ای از پرفروش ترین کتاب های چاپی را اینجا ببینید و با تخفیف ویژه خریداری کنید👇

مشاهده و خرید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.