10 کتاب خوبی که در 97 خواندم

در حال نزدیک شدن به ماه پایانی سال هستیم و احتمالا برخی از دوستان به دنبال کتاب‌های خوب برای مطالعه می‌گردند. در این مطلب میخواهم 10 کتاب خوب را از میان کتاب‌هایی که امسال خوانده‌ام معرفی کنم. معتقدم بسیاری از افراد به دلیل آشنا نبودن با کتاب‌های جذاب لذت مطالعه را نچشیده‌اند . اگر کتاب‌های جذابی بخوانند قطعا به مطالعه علاقه مند خواهند شد و سطح مطالعه در جامعه افزایش پیدا می کند. به همین دلیل در این لیست از معرفی کتاب‌های تخصصی خودداری شده است. این کتاب‌ها همگی با زبانی بسیار ساده نوشته شده است و بنابراین اکثر این کتاب‌ها قابل استفاده برای عموم مخاطبان هستند.

بیشتر این کتاب‌ها نیز متناسب با سلیقه بنده به عنوان یک دانش آموخته مدیریت است و طبیعتا برای افرادی که در این حوزه‌ها فعالیت‌ دارند. مثلا صاحبان کسب و کارها، مدیران استارتاپ‌ها، دانشجویان مدیریت قابل استفاده‌تر هستند.

اما پیش از معرفی کتاب‌ها لازم است چند موضوع را تبیین نمایم:

اولین نکته این است که احتمالا شما کتاب‌های بسیار خوبی را بشناسید که جایشان در این لیست خالی است که حتما در بخش کامنت‌ها آنها را به بقیه علاقه مندان معرفی کنید. اما نبودن بسیاری از کتاب‌ها ممکن است به سه دلیل ساده باشد که عبارتند از :

  • طبیعتا بنده تمام کتاب‌ها را نخوانده‌ام و به همین دلیل ممکن است کتاب مد نظر شما را هم نخوانده باشم و اگر معرفی کنید قطعا خوشحال خواهم شد.
  • ممکن است کتاب مد نظر شما را در سال‌های گذشته خوانده باشم و بنابراین این کتاب‌ها در این لیست قرار ندارند که در اینصورت هم ممکن اسن معرفی آن برای سایرین مفید باشد
  • ممکن است کتاب را خوانده باشم اما در این لیست قرار نگرفته باشد که این امر در هر انتخابی اتفاق خواهد افتاد.

موضوع مهم این است که هر فهرستی بر اساس سلیقه تهیه کننده آن شکل می‌گیرد و بنده به هیچ عنوان ادعایی در ارتباط با بهترین بودن این کتاب‌ها ندارم. با توجه به علاقه شخصی خودم به حوزه مدیریت، برخی از کتاب‌های خواندنی را برای علاقه‌مندان ارائه کرده‌ام. اما این کتاب ها همگی دارای چند ویژگی مشترک هستند. این کتاب‌ها همگی تلاش کرده‌اند با زبانی ساده مفاهیمی عمیق را برای مخاطبان خود بیان کنند و از این جهت هم برای مخطاب عمومی و هم برای مخاطبان متخصص حوزه مدیریت مفید خواهند بود. در ادامه می‌توانید لیست پیشنهادی و خلاصه یک بندی از هر کتاب را مشاهده نمایید:

1. ایده عالی مستدام: این کتاب که توسط برادران هث نوشته شده است یکی از پرفروش‌ترین و بهترین کتاب‌هایی است که به موضوع شیوه اثرگذار ارائه مطالب پرداخته است. علی رغم وجود کتاب‌های سطحی بسیار در این بخش، نویسندگان این کتاب ابتدا با بررسی علت شیوع شایعه‌ها، داستان‌های شهری و داستان‌های مختلف تاریخی در بین مردم، به دسته‌بندی المان‌های مورد نیاز برای تولید و ارائه محتوی اثربخش پرداخته‌اند که این کتاب را به یکی از خواندنی‌تری کتاب‌های این حوزه تبدیل کرده است. این کتاب برای گروه‌های مختلف مردم از جمله معلمان، نویسندگان و مدیران کسب و کارها مفید خواهد بود. مهم‌ترین نقطه ضعف این کتاب را می‌توان طراحی نامناسب جلد آن دانست که برای مخاطب حرفه‌ای کتاب حمل و نقل و مطالعه کتاب را دشوار می‌کند(خودم نردبان روی کتاب را در لحظه خرید جدا کردم).

2. قدرت عادت: این کتاب که توسط چارلز داهیگ(دوهیگ) نوشته شده است به بررسی علل شکل‌گیری عادت در بین مردم و راهکارهای تغییر این عادات پرداخته است. کتاب با ارائه مثال‌های بسیار متنوعی از حوزه‌های مختلفی مانند بازاریابی، فروش، روانشناسی، جرایم توانسته است اثر عادت و چرخه شکل‌گیری و تغییر آن در حوزه‌های مختلف را به خوبی نشان دهد. این کتاب به هیچ عنوان به عنوان یک کتاب روانشناسی عمومی دسته‌بندی نخواهد شد. همچنین کتاب برای افراد معمولی، مدیران، بازاریابان حرف‌های بسیاری را دارد.

3. نقطه عطف: مالکوم گلدول در این کتاب تلاش کرده است اثرات شبکه اجتماعی و ارتباطاتی افراد را در موضوعات مختلف مورد بررسی قرار دهد. این کتاب که بدون ادبیات تخصصی در تلاش است تا مفهوم شبکه اجتماعی را به مخاطبان منتقل کند توانسته است به خوبی و با مثال‌های فراوان از حوزه‌های مختلف کارکرد این شبکه‌ها را به مخاطبان نشان دهد. این کتاب برای محققان و همچنین افرادی که به موضوع شبکه اجتماعی دیجیتال یا غیر دیجیتال علاقه‌مند هستند، توصیه می‌شود.

4. چهار: این کتاب که توسط اسکات گالووی نوشته شده است به بررسی چهار شرکت بزرگ تکنولوژیک دنیا پرداخته است و خصوصیات هر کدام از این شرکت‌ها را به تفصیل بیان کرده است. همچنین نویسنده کتاب تلاش کرده است تا ویژگی‌های مشترک بین این شرکت‌ها را برای خواننده تببین کند. اسکات گالووی به بیان 8 ویژگی اصلی این شرکت‌ها پرداخته است که از آن به عنوان DNA موفقیت شرکت‌ها نام برده است. این کتاب دید بسیار خوبی را به صاحبان کسب و کار و محققان سازمانی ارائه می‌کند.

5. کج رفتاری: ریچارد تیلر که در سال 2017 برنده جایزه نوبل اقتصاد شده است در این کتاب به بیان تاریخچه مختصری از شکل‌گیری اقتصاد رفتاری پرداخته است. این کتاب اگر چه یک سیر تاریخی را برای خود برگزیده است، اما با ارائه مثال‌ها و چالش‌های فراوان توانسته است خود را به یک کتاب جذاب برای مخاطبان عمومی تبدیل کند. ریچارد تیلر در این کتاب تلاش کرده است تا اقتصاد رفتاری را برای مخاطبان خود واکاوی کند و به آن‌ها تفاوت اساسی این حوزه را با موضوعات اقتصاد کلاسیک تصویر نماید. این کتاب برای عموم مردم و به ویژه علاقه مندان به علم اقتصاد جذاب خواهد بود.

6. بازنگری: این کتاب به دنبال ارائه نگاهی جدید برای راه اندازی یک کسب و کار نوین است. به همین دلیل نویسندگان کتاب تلاش کرده‌اند در موضوعات مختلفی که یک شرکت با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد، راهکارهای بدیع استفاده شده در شرکت خود را ارائه کنند. این پارادایم جدید در کارافرینی که در سال‌های اخیر توسعه یافته است به دنبال نشان دادن این موضوع است که ایده خوب در کنار اجرا معنا پیدا می‌کند و یک ایده به تنهایی از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

7. دید اقتصادی: این کتاب به ارائه بسیار ساده تئوری‌های اقتصادی برای مخاطبان پرداخته است. داستان کتاب از یک جزیره بدوی با سه ساکن شروع می‌شود و در بحران‌های مالی آمریکا خاتمه پیدا خواهد کرد. هر چه فهم اقتصادی قوی‌تری داشته باشید از این کتاب لذت بیشتری خواهید برد. این کتاب برای تمام افراد علاقه مند به اقتصاد و به خصوص افرادی که به دنبال پیدا کردن درکی از اقتصاد کلان هستند مناسب است.

8. استراتژی خوب، استراتژی بد: موضوع استراتژی از جمله موضوعات مهم و داغ حوزه مدیریت است. اما یکی از مشکلات این حوزه عدم فهم دقیق مدیران و مشاوران از این حوزه و همچنین ناتوانی در تفکیک ایجاد کردن بین یک استراتژی خوب و یک استراتژی بد است. کتاب با بررسی سازمان‌های متعدد توانسته است به مدلی برای ایجاد این تفکیک دست یابد. این کتاب به مدیران سازمان‌ها این امکان را خواهد داد تا بتوانند بین این دو نوع استراتژی تفکیک مناسبی برقرار نمایند.

9. دروغ های مسلح: کتاب دروغ‌های مسلح به شما این امکان تجزیه و تحلیل دقیق‌تر آمار و اطلاعات، متون و موضوعات مختلف را خواهد داد. این کتاب در سه بخش تلاش کرده است انواع مشکلات یا فریب‌هایی که ممکن است در قالب‌های مختلف به مخاطبان ارائه شود را واکاوی نماید و مخاطبان خود را به سلاحی برای مقابله با فریب‌های احتمالی مجهز سازد. این کتاب به تمام افراد به جز متخصصان آمار و منطق پیشنهاد می‌شود(کسانی که به هر دو حوزه مسلط هستند).

10. کوری: این رمان که برنده جایزه نوبل نیز شده است، مطالب بسیار زیادی را برای علاقه‌مندان به حوزه مدیریت در خود جای داده است. با مطالعه این کتاب می‌توانید به موضوعاتی مانند سقوط سریع جامعه مدنی و تمدن فکر کنید. این کتاب حرف‌های بسیار زیادی نیز در مورد جنبه‌های انسانی یک تمدن در خود جای داده است که خواندن آن را بسیار جذاب خواهد کرد. پیشتر در مطلبی به این رمان پرداخته ام.

نویسنده مطلب: احمد خلیلی جعفرآباد

منبع مطلب

محبوب ترین کتاب های چاپی

مجموعه ای از پرفروش ترین کتاب های چاپی را اینجا ببینید و با تخفیف ویژه خریداری کنید👇

مشاهده و خرید
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.