5 کتاب، 5 کار‌‌آفرین اثرگذار

احتمالا شما با کتاب‌هایی که در زیر معرفی کردم آشنایی دارید چرا که این روزها در مورد خیلی از این کتاب‌ها صحبت می‌شود. شاید حتی بعضی از آنها رو خوانده باشید اما من این کتاب‌ها را به خاطر تاثیر خاصی که بر روی من گذاشت و بینش جدیدی که با خواندن هر کتاب نسبت به مسائل مختلف پیدا کردم معرفی می‌کنم. میتوانم بگویم این کتاب‌ها نه تنها برای کسب مهارت و تجربه برای رهبری و مدیریت کسب و کار کاربرد دارد که حتی نمود و کاربرد آن در زندگی روزمره هم به چشم می‌خورد.

وجه مشترک این کتاب‌ها سرگذشت زندگی شخصی و کاری افراد تاثیرگذاری مانند بنیان‌گذاران نایکی، آمازون و پی پال و مدیرعامل فعلی مایکروسافت است اما هر کدام از این داستان‌ها تفاوت در دیدگاه این افراد به دنیا و مسائل پیرامونش را برای خواننده آشکار می‌کند.

این کتاب‌ها را از بین کتاب‌هایی که در چهار سال گذشته در حوزه کسب و کار مطالعه کردم انتخاب کردم و طبیعتا اگر در آینده کتاب‌های دیگری به این لیست اضافه شد حتما آنها را هم معرفی خواهم کرد.

سختی کارهای سخت

نویسنده این کتاب داستان زندگی کاری‌اش را از استخدام به عنوان برنامه نویس در نت اسکیپ تا زمان exit کردن از شرکت تاسیس شده توسط خودش بیان می کند و از اتفاقات پیش‌بینی نشده و سختی که ممکن است سر راه هر کارآفرین قرار بگیرد می‌گوید. بن هاروویتز نویسنده کتاب بعد از فروش شرکت خود تبدیل به یکی از کارآفرینان سریالی مهم سیلیکون ولی شد و در بسیاری از استارتاپ‌های موفق یک دهه اخیر یا به صورت شخصی و یا از طریق شرکت سرمایه‌گذاری خطر پذیر خود سرمایه‌گذاری کرده است.


صفر به یک

پیتر تیل نویسنده این کتاب یک آینده نگر واقعی است، در مورد این ویژگی نویسنده همین کافیست که اشاره کنم پیتر تیل در سال 2004 ده درصد از سهام فیسبوک را با قیمت 500 هزار دلار خرید و در بدو تولد فیسبوک آینده این شرکت را به درستی پیش‌بینی کرد. پیتر تیل در این کتاب به صورت پیوسته به چند موضوع ناپیوسته پرداخته، از تجربیات خودش در پی پال شروع کرده، مفاهیمی مانند رقابت و انحصار را با مثال‌هایی ملموس توضیح داده و در نهایت نگاهی به آینده جهان و اتفاقاتی که در پیش‌رو داریم انداخته. این کتاب بینشی جدید به خواننده می‌دهد و از آن دست کتاب‌هایی است که باید بیش از یک بار خواند.


فروشگاه همه چیز

این کتاب به شکل‌گیری و فرآیند رشد آمازون توسط جف بزوس می‌پردازد و جاه طلبی‌های بنیان‌گذار آمازون برای رسیدن به بزرگترین فروشگاه خرده فروشی جهان رو بازگو می‌کند. تصمیم‌های مهم کسب و کاری جف بزوس و حتی بسیاری از تصمیماتی که تاثیر منفی بر شرکت آمازون داشته در این کتاب آورده شده، با خواندن این کتاب با ابعاد مختلف شخصیتی جف بزوس آشنا می‌شویم از وجوه منفی مثل دیکتاتوری در برخی تصمیم‌گیری‌ها تا ممارست و پشتکارش برای رسیدن به هدف. مزیت این کتاب نقد منصفانه جف بزوس توسط نویسنده کتاب (یکی از خبرنگاران روزنامه نیویورک تایمز) است.


کفش باز

کفش باز سرگذشت بنیان‌گذار نایکی از دوران جوانی تا روزی است که شرکت نایکی وارد بورس می‌شود. نایکی شاید یک شرکت فناورمحور یا استارتاپی نباشد اما تلاش‌های فیل نایت بنیان‌گذار نایکی برای به سرانجام رساندن ماموریتی که برای خود تعریف کرده بود آن هم در شرایط سخت کسب و کار 50 سال پیش برای من بسیار الهام‌بخش بود. دویدن‌های طولانی و شبانه فیل نایت که به صورت مداوم در کتاب به آن اشاره می‌کند نمادی از روحیه خستگی‌ناپذیر شخصت اصلی کتاب است.


نوسازی

نکته جالب و منحصر به فرد کتاب این است که ساتیا نادلا مدیرعامل کنونی مایکروسافت سه سال بعد از شروع دوره رهبری خود در مایکروسافت و در حین مدیریت بر این شرکت نوشته است. به همین خاطر همانطور که خود او هم اشاره کرده، مطالب کتاب مثل بقیه کتاب‌های این چنینی بیات نیست. مهمترین بخش این کتاب تلاش نادلا برای بازیابی فرهنگ سازمانی از دست رفته مایکروسافت و احیای دوباره این شرکت پس از یک دوره طولانی افول و واگذار کردن بسیاری از بازارها به رقیبان از جمله گوگل و اپل بود. مهمترین جمله این کتاب از نظر من این بود: مدیرعامل نگهبان فرهنگ سازمان است.


نویسنده مطلب: احسان داوودی

منبع مطلب

محبوب ترین کتاب های چاپی

مجموعه ای از پرفروش ترین کتاب های چاپی را اینجا ببینید و با تخفیف ویژه خریداری کنید👇

مشاهده و خرید
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.