خلاصه‌ای از کتابِ برای این لحظه متشکرم

برای این لحظه متشکرم

نویسنده: والری تریرویلر

ترجمه: ابوالفضل الله ‌دادی

انتشارات به‌نگار

کتاب خاطرات سیاسی “والری تریرویلر” بانوی اول سابق فرانسه است که بیش از هر چیز داستان زندگی است; داستان زندگی خبرنگاری گمنام که شاهد سیاست ورزی‌های “فرانسوا اولاند” رئیس جمهور سابق فرانسه می‌باشد. روابط این دو نفر که ابتدا بر اساس رابطه کاری یک خبرنگار با یک سیاستمدار شکل گرفته است، اندک اندک تغییر شکل میدهد تا سرانجام عشق از راه میرسد…

بانوی اول سابق فرانسه پس از فاش شدن رابطه “اولاند” و”گیه”، بازیگر فرانسوی با بی پروایی غریبی داستان زندگی اش را با رئیس جمهور فرانسه فاش میکند.

متن بالا خلاصه‌ای از پشت جلد کتاب جهت معرفی آن است اما بد نیست نگاهی گذرا هم بر داستان کتاب داشته باشیم.

با توجه به این نکته که کتاب “شدن” میشل اوباما را خوانده ام باید اعتراف کنم این کتاب در مقایسه با کتاب “شدن” شوخی بیش نیست! خانم والری که در یک سردرگمی عجیب کتاب را شروع میکند و در تمام سطرهای آن اصرار خاصی دارد که به خواننده این حس را القا کند که قربانی صد در صد بوده و جالبه که همیشه و در همه حال خودش را ضعیف و بی پناه توصیف میکند. خبرنگاری که با سابقه ای درخشان و بسیار اجتماعی در دامن سیاستمداری مکار و غیرقابل تحمل می افتد و به گفته خودش شوهر خوش تیپ و خوش قیافه اش را به همراه سه فرزند پسر رها کرده و آقای فرانسوا اولاند را انتخاب میکند. از زندگی شخصی اش میگوید که دختری روستایی بوده و در خانواده ای فقیر بزرگ شده و چطور مدارج علمی و کاری را طی کرده است اما از زندگی اول خود چیز زیادی بازگو نمیکند ولی تا دلتان بخواهد نکته های منفی آقای فرانسوا اولاند را با ذکر جزئیات توصیف میکند!! حتی در جایی از کتاب میگوید فرانسوا فقیران فرانسه را “بی دندان ها” خطاب میکند که گویا این کلمه برای فرانسوی‌ها خیلی سنگین تمام شده و کلی جار و جنجال بپا کردن و کار به جاهای باریک کشیده شده است. جالبه بدونید ایشون از اول تا آخر داستان بعنوان دوست دختر آقای اولاند بوده و هیچ وقت با هم ازدواج نکردند! و عملا خانم والری تریرویلر معشوقه آقای رئیس جمهور بوده که در عرف دیپلماتیک پدیده‌ی نادریه. اما جالبه که بعد از ورود به کاخ الیزه بسیار در زمینه فعالیت های بشردوستانه و امور خیریه فعال بوده و با ارائه سند و مدرک ثابت میکنه که این امور براش خیلی مهمه و بعد از ترک آقای رئیس جمهور هنوز هم به سختی مشغول فعالیته و حس آرامش خوبی بهش میده که به نظر من خیلی قشنگه. نوشته های خانم تریرویلر در این کتاب نشون میده که آقای اولاند بشدت آدم دمدمی مزاجی بوده و با دیدن خانم “گیه” بازیگر پولدار فرانسوی عنان اختیار از کف میده و ایشون را مثل یک دستمال به گوشه ای پرتاب میکنه و یک دل نه صد دل عاشق و دلباخته‌ی خانم بازیگر میشه! و ایشون هم بعد از مدتی بیماری ناشی از شکست عشقی که داشته نامردی نمیکنه و هر آنچه که از فرانسوا دیده روی دایره میریزه و این کتاب را مینویسه که در دو روز نخست توزیعش توی فرانسه فروش دویست هزار نسخه ای داشته که یک رکورد بی‌نطیر بوده و همه انگشت به دهن چارچنگولی موندن! مترجم کتاب یه جایی از کتاب مینویسه:

فرانسوا بعد از این کتاب تنهاترین مرد فرانسه شد همان طوری که صبح افشای رابطه اش با گیه خانم والری تنهاترین زن پاریس بود.

مثل همیشه پیشنهاد میکنم این کتاب را هم بخوانید …

نویسنده مطلب: ashkanp

منبع مطلب

محبوب ترین کتاب های چاپی

مجموعه ای از پرفروش ترین کتاب های چاپی را اینجا ببینید و با تخفیف ویژه خریداری کنید👇

مشاهده و خرید
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.