معرفی کتاب مدل رفتار شناسی دیسک

ریشه‌­های تئوری سبک­های چهارگانه رفتاری DiSC را می­توان در 444 سال قبل از میلاد مسیح، زمانی که امپدوکس(فیلسوف یونانی) نظریه خود را در مورد رفتار انسانها نوشت، ردیابی کرد.

امپدوکس اعلام کرد که به نظر می­رسد انسانها به چهار روش کاملاً متفاوت عمل می­کنند، اما او به جای اینکه مانند سبک‌های شخصیتی DiSC، این رفتارها را به عوامل داخلی نسبت بدهد، معتقد بود که این عوامل خارجی هستند که بر نحوه عملکرد ما تاثیر می‌گذارند. امپدوکس این چهار عامل را عناصر اربعۀ « آب، آتش، خاک و هوا » می­دانست که مفهوم این عناصر، امروزه هم گاهاً در علم نجوم مورد استفاده قرار می­گیرد.

44 سال بعد، یعنی در حدود سال 400 قبل از میلاد، بقراط عوامل تاثیرگذار بر رفتار انسانها را از عوامل خارجی به 4 عامل درونی « خون، بلغم، صفرا و سودا » نسبت داد و این عوامل را مزاج چهارگانه خواند و به این ترتیب سیر تکاملی DiSC را کمی به جلو برد.

پایه­ های مدل رفتار شناسی DiSC در اوایل دهه ۱۹۰۰ گذاشته شد و در اثر فعالیتهای دکتر ویلیام مولتون مارستون، به یک مدل رفتار شناسی پیشرو تبدیل گردید.

دکتر ویلیام مارستون، خالق نظریه DiSC در دانشگاه هاروارد در دهه ۱۹۲۰ بود و در حالی که برای کتاب خود تحقیق می­کرد، به دنبال شناسایی ویژگی‌ها و رفتارهای قابل ‌پیش‌بینی افراد در محیط‌های مختلف بود.

ا DISC ا چیست ؟

ا DiSC ا یک ابزار قدرتمند و بسیار ساده برای درک رفتار مردم است.

در خانه و یا در محل کار، رفتار افراد اغلب اشتباه درک شده و باعث ایجاد سوء تفاهم   می­شود و این موضوع به شدت بر روابط، بهره‌وری و شادی انسانها تاثیر منفی می‌گذارد. آشنایی با مدل رفتار شناسی دیسک و کسب مهارت در آن، باعث از بین رفتن این سوءتفاهم‌­ها و ایجاد ارتباط خوب و موثر بین افراد می­شود.

بر اساس نظریه DiSC ، رفتار انسانها سیاه و سفید نیست بلکه قابل انعطاف بوده و حتی قابل پیش بینی است. نظریه DiSC رفتار افراد را ترکیبی از چهار سبک رفتاری می­داند. البته به ندرت اتفاق می­افتد که یک فرد فقط دارای یکی از صفات شخصیتی مثلاً ” تسلط” (Dominance) بوده و سه سبک شخصیتی دیگر را اصلاً نداشته باشد. اما احتمال این که در رفتار یک شخص، ویژگی ” تسلط”، بالاترین ویژگی رفتاری آن فرد بوده و آن فرد دارای ویژگی­های دیگری نیز باشد، بسیار زیاد است. مثلاً، ممکن است شخص مورد نظر دارای ویژگی ” ثبات” (Steadiness) به عنوان فاکتور دوم و مقدار کمی ویژگی ” تاثیرگذاری” (Influence) به عنوان فاکتور سوم نیز باشد.

کتاب “مدل رفتار شناسی دیسک” به تالیف مهندس مهدی رستمی در 178صفحه به شمارگان هزار نسخه و به قیمت 42هزار تومان از سوی نشر زرین اندیشمند روانه بازار نشر شده است.

نویسنده مطلب: andishmand publisher

منبع مطلب

محبوب ترین کتاب های چاپی

مجموعه ای از پرفروش ترین کتاب های چاپی را اینجا ببینید و با تخفیف ویژه خریداری کنید👇

مشاهده و خرید
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.