کتاب خواندن روی گوشی و تبلت

بله میدانم.کتاب چاپی چیز دیگریست،خواندن کتاب روی گوشی و تبلت خسته کننده است و لذت کافی را نمی‌دهد، برای چشم ها ضرر دارد وَوَوَ…

اما بگذارید یک بار دیگر به این موضوع نگاهی بیندازیم:

 • چرا نه ؟
 1. کتاب الکترونیک یا ایبوک (ebook) لذت کتاب چاپی را ندارد. هر چه باشد آن واقعی است و این یکی مجازی. نه جلدی، نه بوی کاغذی، این چه وضع کتاب خواندن است؟!
 2. مطالعه طولانی روی گوشی و تبلت برای چشم ضرر دارد. به عبارت دقیقتر، باعث خستگی چشم می‌شود.
 3. در بعضی موارد، کتاب الکترونیک را نمی شود که به دیگران قرض داد تا کسانی به جز خودت از آن استفاده کنند.
 • چرا آره؟
 1. کتاب چاپی گران است و دارد مدام گرانتر هم می‌شود.کتابهای الکترونیک(فرض میکنیم شما به کپی رایت احترام می گذارید و پی دی اف رایگان دانلود نمی کنید!)قیمت پایین تری دارند و در فروشگاه های مجازی کتاب مدام تخفیف های جورواجور می خورند و کتاب های رایگان هم در آن ها می توان پیدا کرد.
 2. هر چه باشد برای تولید هر کتابی درختی سربه نیست شده و این موضوع کم اهمیتی نیست، به خصوص در وضعیت بی جنگلی کشور ما!
 3. در کتاب های الکترونیک، چیزی به نام تمام شدن چاپ معنی ندارد. یک کتاب یا هست یا نیست و اگر باشد، همیشه هست.
 • توصیه ها :
 1. دلیل اصلی خستگی چشم، نور آبی صفحه نمایش است. در حال حاضر بعضی از گوشی ها و تبلت ها( برای نمونه بعضی مدل های هواوی و ایسوس) فیلتر نور آبی دارند که با حذف نور آبی حالت راحت تری را برای چشم ایجاد می کند( نرم افزاری هم برای فیلتر نور آبی برای اندروید موجود است).
 2. دلیل دیگر خستگی چشم تمرکز زیاد است که با ریز بودن متن، تشدید می‌شود. برای این مسئله از صفحه نمایش ها ی بزرگ و فونت(سایز) بزرگ متن استفاده کنید.
 3. پس زمینه تیره،یکی دیگر از راهکارهای جلوگیری از آسیب به چشم است.
 4. سعی کنید مدت طولانی(بیشتر از یک ساعت) روی گوشی و تبلت مطالعه نکنید. به طور کلی خواندن کتاب های کوتاه تر . کم حجم تر روی گوشی و تبلت مناسب تراست.

در پایان تصمیم با خود شماست. توصیه من است که در کنار کتاب های چاپی، از کتاب های الکترونیک هم استفاده کنید. قیمت مناسب تر و پیدا کردن راحت تر بعضی کتاب ها دلایل اصلی من برای این کار است. اگر خواستید امتحان کنید، نرم افزار های طاقچه و فیدیبو انتخاب های بسیار خوبی هستند که علاوه بر آرشیو قوی و امکانات خوب و رابط کاربری مناسب، قیمت های مناسب برای کتاب ها و تخفیف های خوبی هم دارند.

نویسنده مطلب: danial abdl

منبع مطلب

محبوب ترین کتاب های چاپی

مجموعه ای از پرفروش ترین کتاب های چاپی را اینجا ببینید و با تخفیف ویژه خریداری کنید👇

مشاهده و خرید
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.