روسای آمریکا چطور کتاب می‌خوندن؟

درسته که آمریکا محور شرارته و هر چه دشنام و فریاده باید بهش داد و توی دهنش زد اما چیز جالبی که اخیرا با تحقیقاتی که درباره تندخوانی کردم، متوجه‌اش شدم اینه که تندخوانی یه رسم رایج بین روسای آمریکا بوده و هست!

راستش امروز که تو مترو بودم و هر کسی داشت یه چیزی می‌فروخت، یه پسر جوونی هم اومد و کلی کتاب دستش بود و تو واگنا داد می‌زد که کتابخونا، براتون کتاب آوردم ولی خب متاسفانه کسی بهش توجهی نکرد و از اون تاسف‌انگیزتر این بود که مشتریای لوازم آرایش و این چیزا خیلی زیاد بودند.

می‌دونم که آمریکای خونخوار به زودی با سر به زمین می‌خوره و به قدرت آخر جهان تبدیل می‌شه ولی خب یه قرنی هست که همه اتفاقا و پیشرفتا از اونجا درمیاد. آخرین تحقیقات، آخرین دستاوردای فناوری و تکنولوژی و الی اخر و آدم فکر می‌کنه یه ملتی چطور از هیچی و بدون هیچ سابقه و تمدنی به اینجا رسیده.

بله شاید کتابخونی یکی از دلایلش باشه.

اینقدر تاسف تو دلم هست که نمی‌شه گفت که ما ادمای این مملکت فکر و ذکرمون شده قیمت تخم‌مرغ، دلار که البته حق هم داریم ولی آیا همه این بدبختیا از جهل خودمون نمیاد؟ از بی‌سوادی و نزول فرهنگی نیست؟

یه مدتیه افتادم تو فاز تندخوانی و فهمیدم که تندخوانی نه یه مهارت تزئینیه که یه مهارت برای رشد فردی و حتی رشد جمعی یه مملکته.

میگن روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا یکی از سریع‌ترین رهبران جهان در تند خوانی در طول تاریخ بوده! اسنادش موجوده! سرعت خوندن روزولت اولش متوسط بوده ولی بعد سعی می‌کنه سرعت حرکت چشم‌هایش را بیشتر کنه. روشش شباهت زیادی با روش‌های متداول امروز داشته، روزولت کتاب‌های نویسنده مورد علاقه‌اش یعنی چارلز دیکنز رو هم با همین روش به می‌خونده.

یکی از خصوصیات خواندنش، علاوه بر سرعت این بوده که با مرور کلی، موضوع مورد مطالعه را به‌خوبی درک می‌کرده. روزولت علاقه‌ داشته یک کتاب را بارها بخونه. حتی یه لیستی از رمان‌هایی که بارها خونده بوده، داشته. می‌گن روزولت زمانی که در کاخ سفید بوده، هر روز قبل از صبحانه یک کتاب می‌خونده و گه‌گاه هم روزی سه کتاب.

جورج واشنگتن هم مشتاق خواندن همه‌چیز بوده و به کتاب‌های انگلیسی خیلی علاقه داشته و حتی موقع سوارکاری هم با اسب کتاب می‌خونده. سرعت مطالعه‌اش خیلی بالا نبود، ولی خیلی پیگیر و مستمر، سرعت مطالعه‌اش رو بالا برده.

جان اف کندی هم دوست داشته با سرعت بالا مطالعه کنه. کندی از خوندن ۳۰۰ کلمه در هردقیقه راضی نبوده و بعد از یادگیری مهارت‌های تندخوانی، سرعت خوندنش رو به ۱۲۰۰ کلمه در هر دقیقه می‌رسونه و خیلی از کارمندانش را به یادگیری تندخوانی تشویق می‌کرده.

نویسنده مطلب: زیبا مغربی

منبع مطلب

محبوب ترین کتاب های چاپی

مجموعه ای از پرفروش ترین کتاب های چاپی را اینجا ببینید و با تخفیف ویژه خریداری کنید👇

مشاهده و خرید
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.